Ekonomi

Biyokütle tesisi kurulumu başvurularına ilişkin yönetmelik yayımlandı

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı, biyokütle enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerinin kurulmasına yönelik başvuruların teknik değerlendirilmesine ilişkin usul ve esasları belirlemiştir.

Bakanlığın Biyokütle Enerjisine Dayalı Elektrik Üretimi Başvurularının Teknik Değerlendirmesine İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, biyokütle kaynaklarına dayalı elektrik üretim santrali (BES) kurulması ile enerji değişimi, modernizasyon, yenileme yatırımları ve kullanılan/kullanılması planlanan biyokütle kaynak türleri için modifikasyon uygulamaları. başvuru yapılmalıdır.

Ortak lisans veya üretim lisansı başvurularında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılacak incelemeler sonrasında, Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik (LUY) kapsamında yapılan lisanssız üretim başvurularında ise belgelerin Genel Müdürlüğe sunulması gerekmektedir.

Teknik değerlendirmesi onaylanan tesislerle ilgili Genel Müdürlükçe alınan her türlü karar, karar tarihinden itibaren en geç 30 iş günü içinde EPDK veya ilgili şebeke işletmecisi tarafından Genel Müdürlüğe bildirilir.

Söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce ortak lisans veya üretim lisansı verilmiş olan santraller, yardımcı kaynak olarak biyokütle ile yapılan “Çok Kaynaklı Elektrik Üretim Tesisi” başvuruları ve bağlantı sözleşmesi çağrı mektubu alan BES’lere ilişkin tüm bilgi ve belgeler LLM kapsamında olan ve süreçleri devam eden, Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 90 gün içinde Genel Müdürlüğe gönderilecek ve ilgisine göre EPDK veya ilgili şebeke işletmecisi tarafından değerlendirilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu