Haber

3 yaşındaki Aras Sönmez, Strep A nedeniyle yaşamını yitirdi.

DUVARİstanbul’da başta İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde çocukları etkileyen Strep A enfeksiyonu nedeniyle 3 yaşındaki Aras Sönmez hayatını kaybetti.

Aras Sönmez’in iki hafta önce doğum gününde bakteri kaynaklı enfeksiyon nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

NTV’den Melike Şahin’in haberine göre baba Oğuz Buğrahan Sönmez, “Nezle ve grip benzeri rahatsızlıkları vardı. Aras’ı sürekli takip eden doktoruna götürdük. Yaklaşık 10 gündür lojmanda istirahat etmekteydi. Hastalığı bitmişti. Bu süre bir veya iki ay sürdü. Az önce vücudunda eskisinden farklı olarak kaşıntı olduğunu söyledi” dedi.

Annesi, anne babalara bir uyarı olarak oğlunun ölümünü bir sözlük platformunda paylaştı. Paylaşım gündem oldu.

‘BURUN MAVİ OLMAYA BAŞLADI’

Baba Buğrahan Sönmez, “Bu tarafının morarmaya başladığını gördük. Burnunun üzerindeki yumrulu şeyler morarmaya başladı. Aklıma hemen menenjit geldi. O şüpheyle Aras’ı Etlik Kent Hastanesi’ne götürdük. Hastaneye varmam 15 dakika sürdü. Kırk dakika içinde bu morluk Aras’ın vücuduna yayıldı. Daha sonra doktorlar onu ağır bakıma alacaklarına dair genel bir brifing verdiler. Antibiyotik tedavisine başladık, hızla damardan dediler” dedi.

Ancak kısa sürede böbrekleri çalışmayan Aras’ın kalbi durmuş ve hayatını kaybetmiştir.

Doktorlar ölüm nedeninin Strep A olduğunu söyledi.

‘ÇOCUK KURTARSA BİLE BİZİM İÇİN ÖNEMLİ’

Baba Sönmez, “Sağlık sorunu olmayan bir çocuğu bile 3-4 saatte alıp götürebiliyorsa kimsenin başına böyle bir şey gelmesin. Çünkü evlat kaybetmek çok zor. Allah doktorlardan razı olsun. Gerekli müdahaleleri yaptılar. ilk kez kendi çocuğumuzda duyduk. Bir çocuk sağ kalsa bile bizim için çok önemli. Herkes tek tek çocuğunun peşine düşsün” diye uyardı.

AVRUPA’DA ONLARCA ÇOCUK ÖLÜYOR

GAS kısaltmasıyla da bilinen Küme A streptokok, boğazda ve deride yaygın olarak bulunan bir bakteri türüdür. Strep A enfeksiyonları genellikle boğaz ağrısı ve bademcik iltihabına neden olur. Bu bakteri türü, kızıl olarak bilinen hastalığa, impetigo gibi cilt enfeksiyonlarına ve selülite neden olabilir. Nadir vakalarda bakteri, invaziv küme A streptokok hastalığı (iGAS) olarak bilinen önemli, yaşamı tehdit eden nejrotizan fasiite ve toksik şok sendromuna da neden olabilir. Bazı kişilerde A kümesi streptokok enfeksiyonu kalbe (romatizmal ateş olarak bilinen bir durum) veya böbreklere (glomerülonefrit olarak bilinir) zarar verebilecek önemli komplikasyonlara yol açabilir.

Öte yandan Avrupa’da çoğunluğu İngiltere’de olmak üzere onlarca çocuk strep A nedeniyle hayatını kaybetti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu