Ekonomi

“Yeni Ev Kampanyası” başvuruları bugün başladı

Orta gelirli vatandaşlar için merakla bekleniyor ‘Benim yeni evim’Konut kampanyasındaki başvurular bugün prestij ile kabul ediliyor.

Konutun aylık taksiti gelirin yüzde 40’ını geçemeyecek.

Kampanya ile ilk etapta 100 bin aile tamamı birinci elden yeni evlerine kavuşacak.

Bugünden itibaren başlayan kampanyada alınacak konutun aylık taksit tutarı hane gelirinin yüzde 40’ını geçemeyecek.

İstanbul’da 5 milyon liraya, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla’da 3 milyon liraya, diğer illerde 2 milyon liraya kadar finansman sağlanabiliyor.

%10 peşinat istenecek

Kampanyada yüzde 0,69’dan başlayan vade farkı, 15 yıl vade, yüzde 10 peşinat, hane gelirinin yüzde 30’unu geçmeyecek taksit oranı ve ilk 3 yılda ödeme kolaylığı sağlanacak.

Söz konusu finansman modeli ile bireyler 81 ildeki bitmiş konutlardan, tamamlanmış ve belli bir oranda devam eden konutlardan, bankalarla garantörlük anlaşması imzalamış ve yeni başlayacak projelerden konut sahibi olabilecek.

Bakanlardan başvuru açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Yeni Evim Kampanyası için başvuruların bugün başladığını belirterek, iştirak bankaları dahil kamu bankalarından başvuru yapılabileceğini bildirdi.

Bir yıllık ikamet şartı

Öte yandan, programdan yararlanmak isteyen hanede bulunan eşlerin üzerlerinde ikametgahının bulunmaması ve son bir yıl içinde konut satmamış olmaları gerekmektedir. Alınan ev 5 yıl satılmayacak, yeni alınan evde bir yıl ikamet kuralı olacak.

Kampanyadan 18 yaşını doldurmuş, bankalardan kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yararlanabilecektir.

Projenin detayları internet sitesinden öğrenilebilir ve vatandaşlar başvuru yapabilir.

Projede 3 bölge var.

Emlak Konut Genel Müdürlüğü tarafından üretilen projeler, GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ve Türkiye Müteahhitler Birliği’ne bağlı firmaların projeleri ile 81 ilde firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri, şartları karşılaması halinde bu sürece dahil edilecek. teknik ve mali kriterler.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla’da ev sahibi olmak isteyen vatandaşların o ilde bir yıl ikamet etmesi gerekecek. Diğer illerde bu kural uygulanmayacaktır.

sivrihisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu