Haber

Fener Rum Patriği Bartholomeos’tan Kuran’a yönelik saldırıları kınayan açıklama

Fener Rum Patriği Bartholomeos, İsveç ve Hollanda’da Kuran-ı Kerim yakma ve yırtma eylemlerini şiddetle kınadıklarını belirtti.

Fener Rum Patrikhanesi’nden edinilen bilgiye göre, İsveç ve Hollanda’da Kuran’a yönelik provokatif eylemlerin ardından Patrik Bartholomeos, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a kınama ve dayanışma mesajı gönderdi.

Bartholomew yaptığı açıklamada, “Sayın Prof. İlkel fiiller ve bunları yürekten yapanlar.” terimleri kullandı.

Söz konusu eylemlerle ilgili yasal yaptırımların olması gerektiğini belirten Bartholomeos, şunları kaydetti:

Öte yandan, dinlere ve dinlerin mukaddeslerine yönelik bu tür eylemlerin ‘deli’, ‘cahil’ gibi savunmalara başvurmadan, devletler ve hukuk tarafından en ağır şekilde cezalandırılması da zarurettir. Bu tür eylemlerin toplumlarda nifak yaratabileceği ve hukuk güvencesi altında eşit yurttaşlar olarak barış içinde yaşayabileceği öngörüldüğü için.

Bartholomeos, bizleri ibretlik hareketlere karşı birlikte hareket etmeye davet ederek, “Biz din adamlarının görevi, farklı din mensuplarının kutsallarına saygıyı tebliğ etmek ve bu eksende buluşarak benzer kibirleri hep birlikte kınamaktır. Derin üzüntülerimizi ifade ediyoruz. Sayın Müslüman vatandaşlarımıza, Yüce Rabbimizden tüm kullarına karşılıklı saygı, empati ve anlayış içinde yaşamayı nasip etmesini diliyoruz.” sözünü kullandı.

bergamaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu