Yaşam

Ege Üniversitesi bir yılda 16 binden fazla öğrenciyi teleskopla buluşturdu.

Egeli akademisyenler teleskopu köye getiriyor

Ege Üniversitesi Rasathane Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin sosyal sorumluluk projesi “Teleskobu Köye Getiriyoruz” ile öğrenciler teleskopla buluşuyor. Projede köy okullarında okuyan öğrenciler teleskopla tanışıyor ve gökyüzünü gözlemliyor. Proje kapsamında son on iki ayda 16 binden fazla öğrenci teleskopla tanıştı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Topluma katkı sağlama misyonu kapsamında birbirinden değerli bilimsel ve sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiren üniversitemiz, iyiyi geliştirerek bilgi birikimini 7’den 70’e her yaştan insanla paylaşıyor. başta eğitim olmak üzere birçok alanda uygulama örnekleri. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bilimsel gücümüzü içinde yaşadığımız topluma daha fazla katkı sağlamak için seferber etmeye devam edeceğiz. Beş yıl önce başlattığımız ‘Teleskobu Köye Getiriyoruz’ sosyal sorumluluk projemiz devam ediyor. Proje kapsamında son bir yılda köy okullarında öğrenim gören 16 binden fazla öğrenci teleskopla tanıştırıldı. Emeği geçen akademisyenlerimizi kutluyorum” dedi.

Projenin detayları hakkında bilgi veren AB Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. gökyüzü. Ziyaret edilen okullardaki öğrencilerin tamamına yakını ilk kez bir teleskopu yakından inceleme ve teleskopla gökyüzüne bakmanın heyecanını yaşama şansı buluyor. Teleskop gözleminin yanı sıra öğrencilerin sınıfına ve bilgi düzeyine uygun olarak astronomi alanında yeni bilgiler içeren sunumlar yapılmaktadır.

Proje yöneticisi Doç. Orkun Özdarcan, “Gözlemevi Müdürümüz Doç. Hasan Ali Kısım ile yaptığımız bir değerlendirmede rasathaneyi genellikle bazı okulların ziyaret ettiğini ancak bu okulların ortasında imkanları kısıtlı köy okullarının olmadığını fark ettik. Bu nedenle gözlemevinde gerçekleştirilen etkinlikler sınırlı sayıda kişiye hitap edebildi ancak bunun ötesine geçemedi. Projemizin temeli ulaşabileceğimiz bölümün genişletilmesi üzerine kuruludur. Bu noktada ideolojimiz, imkanları kısıtlı köy okulları rasathaneyi ziyaret edemiyorsa biz onlara ulaşalım şeklindeydi. Böylece köy okullarındaki öğrencilerde astronomi ve teleskop bahisleri konusunda farkındalık yaratmayı amaçladık. Rektörümüz Prof. Dr.’nin bu ideolojisi Necdet Budak tarafından tam anlamıyla pekiştirildi ve 5 yıl önce Kemalpaşa 75. Yıl İlkokulu ve Kemalpaşa Ferzent Bulum Anadolu Lisesi ziyaretlerimizle projemize başladık.”

“Meraklı öğrenciler yarının bilim insanları olacak”

Öğrencilerin astronomiye ve teleskopa büyük ilgi gösterdiğini belirten Doç. Özdarcan, “Öğrencilerin teleskopa olan ilgisi, teleskopla ilk kez tanışmanın heyecanını aşıyor. Teleskopla yapılan gözlemlerde veya sunumlarımızda öğrenciler süpernova, kara delikler ve nötron yıldızları gibi kavramlarla ilgili sorular soruyorlar. Bu tür kavramlarla ilgili bilgileri öğrencilerin anlayabilecekleri düzeye indirerek açıklamaya özen gösteririz. Bu arada sunumlarımızda karşımıza çıkan soruları cevaplarken bazen kendimizi kalabalık bir jüri önünde tez savunması yapıyormuş gibi hissediyoruz. Bütün bunlar sosyal sorumluluk projemizin amacına ulaştığını gösteriyor. Bu soruları soran meraklı öğrenciler, yarının bilim insanları olarak ortaya çıkacaktır.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu