Haber

Bakan Koca’dan SMA hastalarına müjde

Bir kanser türü olan rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşıları ücretli olarak mevcuttur. Tedavisi aşı olan bu kanser türünden korunmak için aşının yaygınlaştırılması gerekiyor. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nın HPV aşılarını ücretsiz hale getirmesi bir süredir gündemdeydi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili son gelişmeleri açıkladı. Koca, tedarik için firmalarla görüşmelerin sürdüğünü belirterek, aşıların kısa sürede başlayacağını duyurdu. Uzun vadede ise ‘yerli HPV aşısı’ üretimine vurgu yaptı; Üreticilerden de destek istedi.

Bakan Koca, “Firmalarla pazarlıkta elimizin güçlendirilmesi için talebi üretenlerden destek istiyoruz.” Fahrettin Koca, Bakanlığın SMA tedavisine yönelik çalışmaları hakkında da bilgi verdi. “Gen terapisiyle ilgili çalışmalarımız son aşamaya geldi ancak bu konuda önemli bir altyapıya ihtiyaç var. Ülkemizde henüz yeterli sayıda uygulama merkezimiz bulunmamaktadır. Gen terapi hastanesi kurmak istiyoruz. Mevcut tedavinin uygulanmasında uygulanacak yaş grubunun belirlenmesi bizim için kritik bir konudur. Son bilimsel gelişmeler bir yaş grubuna işaret ediyor. “Hem klinik araştırmayı hem de uygulamayı birlikte başlatmayı hedefliyoruz.”

Koca, “HPV aşıları kısa sürede başlayacak, tedarik için firmalarla görüşmeler devam ediyor.” SMA tedavisinde kullanılan iki ilacın tedavi kılavuzunda yer aldığı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu