Haber

Aydın’da 400 yıllık Arpaz Kulesi ve Beyler Köşkü restore edilecek

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 17’nci yüzyılda inşa edilen ve yok olma noktasına gelen Arpaz Kulesi ve Beyler Köşkü’nün Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2023 yatırım planına alındığı ve restore edileceği bildirildi. ihale sürecinin ardından restore edildi.

AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Gücü Erim, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Abak ve Arpaz ailesi üyeleri, Esenköy Mahallesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Erim, toplantıda yaptığı konuşmada, tarihi yapının restorasyon ihalesinin mart ayında yapılacağını söyledi.

Köşk ve kulenin plan ve projelerinin hazır olduğunu ifade eden Erim, “Diğer müştemilatı takip edecek. Bu binanın yanındaki otopark alanı kamulaştırılacak. Satış alanları ile yeme içme alanları yapılacak. Kültür Bakanlığı öncülüğünde ihale sürecini Ankara’dan takip edeceğiz.” söz konusu.

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan da bölgeyi turizme kazandırmak için uğraştıklarını belirterek, “Turist ziyaretlerinin daha nitelikli hale gelmesi, en keyifli şekilde ağırlanması, satış stantlarının ve yöresel lezzetlerin olması önemli bir turizm geliri sağlayacaktır. Nazilli’mize bir harcama yapılacak. Devletimiz buraya önemli bir yatırım yapacak.” şeklinde konuştu.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Arpa Kulesi ve Beyler Köşkü’nün 2023 yatırım planına alındığını belirterek, çalışmaların 2023 yılında başlayıp 3 yılda tamamlanacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu