Ekonomi

ASKON’dan oran kararı değerlendirmesi

ASKON’dan yapılan açıklamada Aydın, Merkez Bankası’nın kararında iç piyasadaki gelişmelerin etkili olduğunu vurgulayarak, “Beklenti 1 puandı. Depremin kısa vadeli etkilerini düşünürsek, Merkez Bankası temkinli davrandı ve 0,5 puan indirdi.” dedi.

Merkez Bankası’nın faiz indiriminde kararlılığını sürdürdüğüne dikkati çeken Aydın, “Depremin kısa vadede ekonomiye olumsuz yansımalarının olacağı doğrudur. orta ve uzun vadede çok düşük seviyelerde.” değerlendirmesini yaptı.

Aydın dedi ki:

“- Kararda iç pazardaki canlılığın etkili olduğunu düşünüyoruz, bunun yanı sıra ihracattaki sakinliğin de ihmal edilmediği ortada. Turizme yönelik beklenti yüksek ancak deprem nedeniyle panik yaşandı. .

– Bu kapsamda kampanyalara daha fazla önem verilmesi gerekecektir. Elbette ticari krediler üretime yönelik gerçek amaçlar için kullanılmalıdır. Bunun da yakından takip edilmesi gerekiyor.

-Çünkü yaşanan onca olaydan sonra amacı dışında kullanılacak kredilere müsamaha gösterilmemelidir. Kararı tekrar özetleyecek olursak Merkez Bankası temkinli davranarak bu şekilde bir karar almıştır diyebiliriz.

caykaraajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu