Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Hksar’daki Komisyon Ofisi, ABD Başkonsolosunu ‘İnsan Hakları Savunucusu’ Gibi Davranmayı Bırakmaya Çağırdı

HONG KONG, 27 Ocak (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki (HKSAR) Komite Ofisi Perşembe günü ABD’nin Hong Kong Başkonsolosunun Hong Kong ulusal güvenlik yasası, hukukun üstünlüğü ve HKSAR’ın şiddetle hak ve özgürlüklerine ilişkin söylemlerini reddetmiş ve kınamıştır.

ABD’nin Hong Kong Başkonsolosu, Hong Kong’da hukukun üstünlüğüne ve özgürlüğe iftira attı, Hong Kong’daki ulusal güvenlik maddesine ve Ulusal Halk Kongresi (NPC) Daimi Komitesinin Hong Kong’daki ulusal güvenlik hükmüne ilişkin yasal yorumuna saldırdı ve bir He ABD düşünce kuruluşu tarafından Hong Kong’un ekonomik görünümü hakkında düzenlenen bir seminerde Hong Kong’un iş ortamını itibarsızlaştırdı.

Hong Kong’un anavatana dönmesinden bu yana geçen 25 yıl içinde komisyon ofisinden bir sözcü, Çin merkezi hükümetinin “bir ülke, iki sistem” ve “Hong Kong halkı Hong Kong’u bir yüksek derecede özerklik”. Hong Kong sakinlerinin sahip olduğu yasal hak ve özgürlüklere bağlı kaldı ve güçlü bir şekilde savundu.

Sözcü, Hong Kong’un şu anda kaostan istikrar ve refaha doğru ilerleyen yeni bir dönemde olduğuna işaret ederek, bu aşamada yeni HKSAR hükümetinin ulusal güvenliği korumak, ekonomik canlılığı yeniden sağlamak ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak için tüm sosyal sektörlerle işbirliği yaptığının altını çizdi.

Sözcü, Hong Kong’daki ulusal güvenlik yasasının, Hong Kong’un ulusal güvenliğin korunmasındaki yasal boşluklarını kapattığına, çok az suçlu zanlıyı hedef aldığına ve Hong Kong sakinlerinin ezici çoğunluğunun çıkarlarını koruduğuna dikkat çekti.

Sözcü ayrıca, Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nin geçen ay Hong Kong’da ulusal güvenlik yasasına ilişkin yaptığı yorumun yasanın asıl amacını açıklığa kavuşturduğunu ve HKSAR’ın ulusal güvenlik yasasının uygulanmasında karşılaşılan sorunları ele alması için daha net yollar sağladığını sözlerine ekledi. Hong Kong’da. Ulusal güvenliğin korunmasına yönelik uygulama mekanizmasının iyileştirildiğini bildirdi.

Sözcü, tamamen yasal, gerekli, zamanında ve yasal bir işlem olan yorumun Hong Kong’daki tüm sosyal kesimler tarafından memnuniyetle karşılandığını ve desteklendiğini söyledi.

Çin’in HKSAR hükümeti de Perşembe günü ABD’nin Hong Kong Başkonsolosu’nun asılsız sözlerini, iftiralarını ve karalamalarını şiddetle kınadı. Ayrıca, HKSAR hükümetinin ulusal güvenliği koruma çabalarının önyargılı yorumlarına şiddetle karşı çıktı.

HKSAR hükümetinin bir sözcüsü, ABD Başkonsolosunun Hong Kong ulusal güvenlik yasasının HKSAR’da uygulanmasına karşı uydurduğu ve asılsız iddialarının, yoktan sorun çıkarmaya yönelik bariz girişimler olduğunu ve alarmist bir duyguya vardığını söyledi. Sözcü ayrıca bunun ABD hükümeti ve siyasetçilerinin baskıcı ve otoriter duruşunu açıkça gösterdiğini belirtti.

ABD’nin Hong Kong Başkonsolosu’nun NPC Daimi Komitesi’nin geçen yıl Hong Kong ulusal güvenlik yasasına ilişkin yorumuna yönelik çarpıtılmış suçlaması ve karalaması konusunda, HKSAR hükümetinin sözcüsü, NPC Daimi Komitesi’nin “bir ülke, iki sistem” olduğunu söyledi. unsuru ve hukukun üstünlüğü ilkesinin bir parçasıdır. Çin Halk Cumhuriyeti Anayasası ve Hong Kong ulusal güvenlik yasasının ilgili kararlarına uygun olarak yorumlama yetkisini kullandığını ciddiyetle belirtti.

Sözcü, Hong Kong kolluk kuvvetleri tarafından Hong Kong ulusal güvenlik yasası veya herhangi bir yerel mevzuat kapsamında yürütülen tüm kolluk kuvvetleri eylemlerinin kanıta dayalı, kesinlikle hukuka uygun ve ilgili kişi, kurum ve kuruluşların eylemlerine yönelik olduğunu ve bunların siyasi duruşu, geçmişi ve mesleği yoktur. Bununla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Hong Kong’un anavatana dönüşünden bu yana, Hong Kong’da insan haklarının hem Çin Halk Cumhuriyeti Anayasası hem de HKSAR Temel Yasası tarafından her zaman güçlü bir şekilde anayasal olarak güvence altına alındığını vurgulayan sözcü, Hong Kong ulusal güvenlik yasasının bunun için elzem olduğunu söyledi. HKSAR’da ulusal güvenliğin korunması. insan haklarına saygı gösterilmesini ve korunmasını açıkça öngördüğünü belirtmiştir.

Hong Kong’un ekonomik beklentileri ile ilgili olarak, HKSAR hükümet sözcüsü, Hong Kong ulusal güvenlik yasasının uygulanmasıyla sağlanan sosyal istikrarın yanı sıra anakara ile yakın finansal entegrasyon sayesinde, yatırımcıların Hong Kong’a daha fazla ilgi duymaya başladığını belirtti. Hong Kong’un gelişme beklentilerine daha fazla güven duyan Kong pazarı. Sözcü, anakara ve dünyanın diğer bölgeleriyle normal seyahat ve alışverişin yeniden başlamasıyla Hong Kong’un ekonomik görünümünün bu yıl daha da iyimser olacağını vurguladı.

tarakli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu